Hogyan kezeljük a gorombaságot?
2017-05-11Többnapos vendégség
2017-07-09Többször, hosszú ideig éltem külföldön, és mindig jó tapasztalataim voltak a szomszédaimmal. Beköltözésem után egymás után csengettek be ki egy üveg borral, ki egy tálca süteménnyel, felajánlva segítségüket, tanácsaikat, ami helyismeret hiányában hasznosnak bizonyult.
Sajnos itthon az ellenkezőjét tapasztalom, hogy ez miért van így, a magyar lélek rejtelmeinek boncolgatásába most nem mennék bele.
A lényeg, hogy bárhol is lakunk igyekezzük a szomszédainkkal jószomszédi viszonyt ápolni:
- Beköltözésünk után, amilyen gyorsan csak lehet mutatkozzunk be.
- Adjuk meg a telefonszámunkat, ezzel is jelezzük, hogy nyitottak vagyunk a jövőbeni kommunikációra.
- Amikor olyan baráti összejövetelt tervezünk, ami várhatóan zajos lesz, szóljunk előre a szomszédoknak. Vigyünk át egy csokor virágot, egy üveg bort amikor bejelentjük a bulit, kérjük meg őket arra, hogy szóljanak, ha túl hangosak lennénk és zavarnánk a pihenésüket.
- Mosolyogjunk, ha találkozunk a szomszéddal, egy mosoly mindenkinek jól esik és mosolyogjunk akkor is, ha a gesztusunkat nem viszonozzák.
- Jelezzük előre, ha beszélni szeretnénk mert bármennyire jó a kapcsolat, senki sem szereti, ha váratlanul betoppannak az otthonába.
- Ne éljünk vissza a jószomszédi viszonnyal. Ha történetesen egy ügyvéd, vagy orvos, vagy egy szerelő a szomszédunk, ez nem jelenti azt, hogy ingyenes tanácsot vagy szolgáltatást kérhetünk tőle.
- Ne feledjük megköszönni, akár többször is a szomszéd által nyújtott segítséget.
- A kölcsönkért tárgyakat a megbeszélt időben és kifogástalan állapotban adjuk vissza. Ha megsérült, vagy tönkrement, fizessük ki a javítás költségét illetve pótoljuk a tárgyat.
- Ha lakásavatót szervezünk, hívjuk meg a szomszédainkat is.
- Az a célunk, hogy jó legyen a kapcsolat ezért, ha bármilyen probléma merülne fel, például már többször megkértük a szomszédunkat, hogy este későn ne üvöltsön nála a zene, várjuk meg amíg lecsillapodunk, mielőtt panaszkodnánk.