Részlet az új könyvemből

“A jó modor nem ciki” folytatása. Részlet: Családi kör 2.

Válás

Amikor megszületünk, sajnos nem kapunk papírt arról, hogy nem lesznek nagy változások az életünkben, és nem kell majd nehézségekkel küzdenünk. A válás rettenetesen nehéz időszakot jelent mindenki számára a családban, de elsősorban a gyerekeknek.

A válás természetes velejárója a harag, a fájdalom, a szomorúság, a veszteség. Nem kértél belőlük, de egyszer csak olyan helyzetben találod magadat, amelyben kezelned kellene ezeket az érzéseket. Jogosan úgy érezheted, hogy kicsúszott a lábad alól a talaj, de egy kis tapintattal, együttérzéssel segíthetsz mindenkinek a kínos helyzetekben:

 •  Ha mindkét szülőd részt vesz egy iskolai rendezvényen, tölts időt mindkettővel, mutasd be őket a barátaidnak, akiket még nem     ismernek.
 •  Nem baj, ha mérges vagy a szüleidre, de beszélgess velük továbbra is naponta bármilyen apróságról.
 • Ne felejtsd el, hogy a családodban mindenkire kihat a változás, ezért különösen fontos ebben az időszakban a kedvesség, az egymásra figyelés.
 • Ne felejtsd el, hogy a szüleidnek sem könnyű. Valószínűleg ők is nehéz helyzetben vannak, félnek és egyedül érzik magukat.
 • Az élet megy tovább. Éppen kezdenéd megszokni az új helyzetet, amit a válás okozott, de megint változások közepette találod magadat. Egyik vagy mindkét szülődnek lehet új párja, az is előfordulhat, hogy már új házasságot készülnek kötni. A változások járhatnak lakóhely- vagy iskolaváltással, esetleg a nyakadba pottyan egy-két új rokon. Tovább kell lépned, és mindent meg kell tenned, hogy ezek a kellemetlen vagy éppen fájdalmas változások az életedben sikeresek legyenek:
 • Ismerd meg anyukád vagy apukád új párját.
 • Házasságkötés esetén kérdezd meg, hogyan vehetnél részt az előkészületekben, miben segíthetnél.
 • Beszélj a szüleiddel arról, hogy milyen változásokat hoz az új házasság az életetekben. Persze az is lehet, hogy még nehezedre esik ilyesmiről beszélni, ami teljesen érthető, és ezt nyugodtan mondd meg nekik.
 • Bármennyire nem tetszik az új helyzet, változtatni akkor sem tudsz rajta. A reakcióidat viszont tudod kontrollálni. Más lesz minden, mint amihez eddig szoktál, de ne hasonlítsd össze az újat a régivel. Próbáld felfedezni azokat a jó dolgokat, amiket az új helyzet hozott az életedbe.
 • Ne fenyegesd meg a szüleidet olyan dolgokkal, amiket később megbánsz.
 • Maradj nyitott, fogadd el a barátaid és a családod segítségét.
 • A legfontosabb, hogy egy pillanatra se felejtsd el: továbbra is nagyon SZERET MINDENKI!


Etikett szabályok és jó tanácsok

A TÉMÁVAL KAPCSOLATBAN