Történet a világ első gavallérjáról
2016-12-24Tényleg megvetést érdemelnek?
2017-01-27Feltételezem, hogy ismerős a helyzet, amikor beszélgetnénk valakivel, de szóhoz sem jutunk. Nagy ritkán kihasználva egy lélegzetvételnyi időt, talán sikerül megszólalnunk, de leginkább hallgatásra vagyunk ítélve. Nemrég, hasonló élményben volt részem, ezért megosztanám az ezzel kapcsolatos gondolataimat.
A társalgás nem egyoldalú, nem egy előadás, egy monológ, vagy interjú.
- Beszéltessük a partnerünket! Fogalmazzuk meg a kérdéseinket úgy, hogy ne egy egyszerű igen/nem legyen a válasz. pl.: ,,Mentek nyaralni?” helyett, ,,Milyen terveitek vannak a nyárra?”.
- Figyeljünk a beszélgetőpartnerünkre! Tartsuk a szemkontaktust, bólogassunk, tegyünk fel neki kérdéseket! Ismételjünk meg néha amit mond, ezzel a gesztussal is jelezzük, hogy csak rá fókuszálunk. Egyszerűnek tűnik, de hamar megfeledkezünk róla, amikor elkezd rezegni a telefon a zsebünkben.
- Nem szeretnénk válaszolni a kérdésre? Válaszoljuk meg a kérdést kérdéssel, vagy próbáljuk humorral más irányba terelni a beszélgetést.
- Beszélgetés közben mondjuk ki a másik nevét! Mindenkinek jól esik, ha a nevén szólítják, de ne becézzünk, vagy változtassuk meg az illető nevét.
- Panaszáradat, vagy olyan téma elkerülése, amiről nem szívesen beszélnénk: nagy valószínűséggel nem szeretnénk részleteiben meghallgatni, hogy pl. milyen nehezen halad a gyermek szobatisztaságra nevelése, ezért ne tegyünk fel további kérdéseket ez ügyben. Jobban járunk, ha ügyesen témát váltunk: ,,Oh, úgy tűnik már igazán rád férne egy kis kikapcsolódás, mikor voltatok utoljára kettesben valahol?”.
- A közbeszólás mindenképpen kerülendő, még akkor is, ha ,,Bocsáss meg, hogy félbeszakítalak,” vagy ,,Ne feledd szavad!” mondattal kezdenénk.
- A gyilkos pletyka. Ne vegyünk részt a félműveltek szórakozásában, de ha már fültanui vagyunk legalább védjük meg a távollévőt. Egészen biztosak lehetünk abban, hogy aki nekünk rosszat mond valakiről, távollétünkben rólunk is hasonlóképpen fog nyilatkozni másoknak.
- Társalgás befejezése: mielőtt udvariasan elköszönnénk, mondjunk valami pozitívat: pl. ,, Igazán örülök, hogy beszéltünk, folytassuk, de most sajnos mennem kell.”
Ne feledjük, nem az a jó társalgó, aki sokat beszél, hanem aki ügyesen beszéltet!
Betartandó szabályok:
- Beszéltessük a partnerünket!
- Figyeljünk a beszélgetőpartnerünkre!
- Beszélgetés közben mondjuk ki a másik nevét!
- A közbeszólás, pletyka mindenképpen kerülendő.
- Mielőtt udvariasan elköszönnénk, mondjunk valami pozitívat!
Etikett szabályok és jó tanácsok
A TÉMÁVAL KAPCSOLATBAN